Jak wyczyścić beczkę na kapustę?
Czyszczenie beczki jest stosunkowo tradycyjną sprawą, zwykle wykonywaną przed sezonem zimowym. Czysta beczka jest podstawą do posiadania dobrej i smacznej kiszonej kapusty. Ale co zrobić, jeśli w beczce zacznie się tworzyć pleśń? Jak można wyczyścić taką beczkę? A co z innymi formami zanieczyszczenia? Dlatego w poniższych wierszach przygotowaliśmy dla ciebie obszerny przewodnik, zgodnie z którym dowiesz się jak wyczyścić beczkę na kapustę.
Kiedy i jak wskazane jest czyszczenie beczki
Zasadniczo zawsze zaleca się czyszczenie beczki przed jej użyciem. Zazwyczaj może to być kilka dni w przed włożeniem do niej kapusty.
Ponadto należy rozważyć czyszczenie nie tylko tuż przed włożeniem kapusty, ale także poza sezonem, ponieważ jeśli nie będziesz jej odpowiednio przechowywać i konserwować, pleśń może zacząć tworzyć się w beczce.
Ponadto możesz napotkać problem brudnej beczki nawet podczas wkładania kapusty do beczki (gdy przypadkowo włożysz zepsute warzywa lub złye składniki).
Czyszczenie beczki znajduje odzwierciedlenie w tym, jak i z czego zabrudzona jest beczka. Jak duże jest zanieczyszczenie (czy jest to osadzona i formująca się pleśń? lub tłuszcz? pył lub inne osady?).
Na tej podstawie dowiesz się w tym artykule, w jaki sposób można wyczyścić beczkę kapusty.
Jak wyczyścić beczkę na kapustę i czego potrzebujesz?
- Ocet
- Woda
- Płyn do naczyń
- Sok z cytryny
- Soda oczyszczona
- Sól
- Gumowe rękawice
- Gąbka i szczotka
Jak i czym wyczyścić beczkę na kapustę
Ponieważ bierzemy najgorszy scenariusz, który może wystąpić w przypadku beczki z kapustą (tj. pleśń, osad, brud lub bardzo brudna i tłusta warstwa utworzona w beczce przed lub po włożeniu kapusty). Przygotowaliśmy dla ciebie bardziej kompleksowe ( ale stosunkowo proste) instrukcje, dzięki którym powinieneś wyczyścić sam beczkę.
Nie trzeba postępować zgodnie z każdym krokiem instrukcji, aby wyczyścić beczkę, czasami wystarczy jedna z wymienionych tutaj metod czyszczenia.
Jak wyczyścić beczkę na kapustę octem
Przygotuj ocet w relacji do wielkości beczki. Standardowo wystarczy 1 butelka białego octu kuchennego.
Na samym początku wlej do beczki tylko pół butelki octu i wyszoruj największe osady w beczce za pomocą szczotki i gąbki.
Po usunięciu wszystkich widocznych pleśni i brudu ze ścian beczki dodaj resztę octu do beczki i polej ocet gorącą wodą.
Pozostaw wodę z octem, aby działała przez około 1-2 godziny, podczas których pleśń powinna zacząć się uwalniać, teraz możesz ją wyczyścić szczotką.
Czyszczenie beczki płynem do naczyń i płynem na pleśń
Następnym krokiem jest wyczyszczenie beczki płynem do naczyń i spreyem na pleśń. Jeśli nie jesteś fanem chemicznych środków czyszczących, możesz pominąć ten krok. Spray na pleśń może jednak bardzo pomóc w czyszczeniu beczki, nie mówiąc już o usuwaniu zapachu pozostawionego przez ocet.
Jeżeli wcześniej czyściłeś beczkę octem to opłucz ją i wylej cała wodę z wnętrza. Następnie nałóż środek przeciw pleśniowy w spray na wnętrze beczki (za pomocą pędzla, gąbki lub po prostu z butelki) i zacznij dokładnie szorować beczkę za pomocą szczotki.
Po nałożeniu płynu i wyszorowaniu beczki pozwól płynowi pracować na beczce przez co najmniej 1 godzinę. Na koniec dokładnie przepłucz beczkę czystą wodą.
Zrób to samo z płynem do naczyń. Możesz nałożyć płyn na gąbkę, dzięki której ponownie przejdziesz całe wnętrze beczki. Po zastosowaniu płynu do naczyń przepłucz dokładnie całą beczkę czystą wodą, aby usunąć wszelkie użyte chemikalia.
Na tym etapie powinieneś usunąć całą pleśń, tłuszcz, osad itp. Jednak przygotowaliśmy dla Ciebie ostatni krok, aby zakończyć czyszczenie.
Oczyść beczkę cytryną, sodą i solą
Cytryna w połączeniu z sodą i solą to doskonały naturalny środek czyszczący, który może doskonale wyczyścić i dezynfekować beczkę z bakterii lub osadów. Ale pomoże również pozbyć się chemicznego zapachu środka przeciw pleśni i płynu do naczyń. W zależności od wielkości beczki należy również przygotować odpowiednia ilość środków czyszczących.
Po dodaniu wszystkich trzech składników zalej gorąca wodą całe wnętrze beczki i pozwól związkowi działać na beczkę przez co najmniej kilka godzin.
Na koniec wystarczy wylać zawartość beczki i dokładnie ją przepłukać. Na koniec pozostaw beczkę co najmniej na noc w suchym i ciepłym miejscu spodem do góry, aby cała woda z niej wykapała i dobrze wyschła. Rezultatem powinna być idealnie wyczyszczona beczka gotowa na kapustę.
Przeczytaj także artykuły:
Kilka wskazówek jak dobrze zająć się beczką na kapustę
- Zawsze sprawdzaj beczkę przed włożeniem kapusty. Beczka nie powinna mieć pęknięć ani innych uszkodzeń zewnętrznych.
- W przypadku beczek drewnianych (ale także kamiennych) upewnij się, że są dobrze oczyszczone i przygotowane na kapustę.
- Zaleca się przechowywać beczkę na kapustę w miejscu o temperaturze około 15 do 20 stopni Celsjusza.
Jakie masz wrażenia z porad czyszczenia beczki na kapustę? Czy masz własne domowe sztuczki do czyszczenia beczki? Napisz do nas i podziel się z nami swoją opinią i doświadczeniem w komentarzach pod tym artykułem!