Jak często zmieniać piżamę?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak częstotliwość zmiany piżamy może wpływać na jakość ich życia. Noszenie piżamy, która nie była prana przez okres dłuższy niż tydzień lub dwa, może zwiększyć ryzyko wystąpienia różnych chorób skóry, bakterii lub chorób zakaźnych. W kolejnych wierszach omówimy, jak i dlaczego piżama tak łatwo brudzi się podczas noszenia, jakie ryzyko wiąże się z noszeniem nieczystej piżamy oraz jak często należy zmieniać piżamę.
Dlaczego warto zmieniać piżamę?
Podczas snu ciało ludzkie wydziela wiele substancji, takich jak pot, który wchłania się do piżamy, czy stary naskórek, który nieustannie się złuszcza i odnawia.
Oprócz zwykłych substancji organizm może wydalać do piżamy różne płyny, takie jak wydzielina kobieca lub ejakulat męski.
Oprócz skóry i płynów nie należy zapominać o ludzkich włosach, zapachach, brudzie itp. Wszystko to osadza się na bieliźnie, piżamie i pościeli.
Dzięki tym czynnikom na piżamie mogą osadzać się różne potencjalnie szkodliwe organizmy, których nie widać gołym okiem, ale które z pewnością mogą zacząć się w niej rozmnażać.
Jako element odzieży piżama jest więc narażona na kontakt z różnymi organizmami i dość łatwo ulega zanieczyszczeniu i zabrudzeniu.
Ryzyko i problemy związane z noszeniem brudnej piżamy
Większość ludzi nosi na sobie, ew. swojej skórze pewną niewielką ilość bakterii gronkowca. Jest to powszechnie występujący mały mikroorganizm, który można znaleźć na skórze, w nosie, a nawet w jamie ustnej i zwykle jego noszenie nie jest związane z problemami zdrowotnymi ani z piżamą.
Problem pojawia się, gdy jego ilość zaczyna wzrastać w piżamie lub gromadzi się w niewypranej piżamie, którą nosisz przez dłuższy czas.
W przypadku zranienia skóry lub innej otwartej rany kolonie gronkowców mogą wydostać się z piżamy i przedostać do organizmu człowieka, powodując groźne zakażenie. Dlatego ważne jest, aby regularnie prać i zmieniać piżamę, aby zabezpieczyć się przed tym potencjalnym i bolesnym ryzykiem.
Nikt nie lubi i nie chce wysypek czy cyst, dlatego należy starać się im zapobiegać, częściej zmieniając bieliznę nocną. Niezmienianie piżamy może spowodować, że wszystkie substancje wydalane przez noc, tj. martwe komórki naskórka, łoje skórne lub różne bakterie, zaczną się w niej gromadzić i dosłownie uciskać pory skóry.
W ten sposób pory zatykają się z powodu nieczystej piżamy, a zablokowanie porów może powodować infekcje w postaci brzydkich i bolesnych wysypek, a w niektórych przypadkach nawet niebezpiecznych i bolesnych cyst. Zmiana piżamy może być więc traktowana jako profilaktyka przeciw wysypkom i torbielom, które mogą potencjalnie powodować znacznie poważniejsze problemy zdrowotne.
Roztocza w piżamie
Roztocza kurzu żywią się martwym naskórkiem, co jest jednym z powodów, dla których można je znaleźć w dużej ilości na piżamie, ponieważ podczas snu wydalasz z niej duże ilości martwego naskórka.
Problemy z roztoczami w piżamach mogą objawiać się w postaci problemów z oddychaniem, których przyczyną może być brudna piżama, w której śpisz.
Noszenie nieczystej piżamy sprawi, że po wieczornym prysznicu znów będziesz brudny, ponieważ piżama nasiąknięta potem i bakteriami będzie miała kontakt z twoim ciałem, a ty będziesz mógł pójść i wziąć prysznic jeszcze raz.
Oprócz higieny ciała, nieczysta piżama może być przyczyną złego snu, a ponadto może zanieczyszczać ubrania do pracy, które potem zakładasz.
Jak często należy zmieniać piżamę?
Statystycznie, jak wynika z niektórych badań, ludzie zmieniają piżamy co 13-17 dni. Według niektórych ekspertów jest to jednak zbyt długi okres noszenia, ponieważ w tym czasie piżama jest już zanieczyszczona różnymi bakteriami, co zwiększa ryzyko chorób, infekcji, alergii itp.
Niektórzy eksperci lub źródła podają, że piżamę należy zmieniać mniej więcej co 2-4-6 dni.
Jest wiele czynników, które wpływają na te liczby, np. pora roku: zimą ciepło ludzi jest osłabione, a odporność obniżona, co zwiększa ryzyko infekcji i chorób spowodowanych noszeniem nieczystej piżamy; latem ludzie zwykle bardziej się pocą, co znajduje odzwierciedlenie w czystości piżam.
Ponadto na częstotliwość zmiany piżamy może wpływać także to, jak często się pocisz, jak dobrze prana jest twoja piżama, w jakim otoczeniu śpisz (czy jest idealnie czyste, czy nie) itp.
Kilka wskazówek dotyczących zmiany piżamy
Aby uniknąć wyżej wymienionych problemów związanych z noszeniem piżamy, należy starać się dbać o czystość w miejscu spania, o częstotliwość zmiany piżamy, jak często się ją pierze, a nawet o to, jaką piżamę się nosi, czy jest ona dopasowana do ciała itp.
Choć na to nie wygląda, częsta zmiana piżamy może mieć duży wpływ na jakość snu, zdrowie ciała, a także wystarczająco poprawić standardy higieny.
Może Ci się wydawać, że zmiana piżamy co 3 dni to trochę za dużo, ale staraj się zmieniać piżamę przynajmniej co tydzień. Twoja sypialnia i Twoje zdrowie będą ci wdzięczne za czystą piżamę.