Przepisy kulinarne

Jak zrobić kompot truskawkowy?

Zacząłeś już sezon na truskawki, które chcesz pasteryzować na zimę? Pasteryzacja truskawek to cykliczna czynność wykonywana latem w wielu gospodarstwach domowych. Kto nie lubił kompotów truskawkowych, które można używać do ciast, słodyczy lub jako zwykły przysmak przez cały rok? Nie wiesz jak zrobić kompot truskawkowy? Nie obawiaj się! Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie prosty poradnik, przepis, według którego możesz przygotować truskawki w swoim domu. Opowiemy, jak samodzielnie przetwarzać truskawki i przygotowywać je do słoików. Jak zrobić kompot truskawkowy, jak można je gotować oraz gdzie i jak przechowywać je najlepiej po konserwowaniu. Więc zacznijmy gotowanie truskawek!

Jak zrobić kompot truskawkowy

Jak zrobić kompot truskawkowy w domu

Co będziesz potrzebować do jego przygotowania:

Jak zrobić kompot truskawkowyDo ugotowania truskawek będziesz potrzebować tylko kilku składników (kilka dodatków w razie potrzeby):

  • Truskawki (wysokiej jakości, czyste i bezbłędne)
  • Cukier (kryształowy, sproszkowany lub nawet trzcinowy)
  • Kwasek cytrynowy (tylko w razie potrzeby)
  • Słoiki [bez uszkodzeń]
  • Sól (tylko w razie potrzeby)
  • Syrop (jako alternatywa dla cukru)
  • Pojemnik na słoiki (garnek lub blacha z piekarnika)

Krok 1

Przygotowanie

Przygotowanie produktów jest ważne i dowiesz się jak zrobić kompot truskawkowy. Zanim zaczniesz działać lub przygotowywać napar, ważne jest przede wszystkim oczyszczenie i przetworzenie samych truskawek, a także przygotowanie słoików, w których planujesz przechowywać truskawki.

Dobre przygotowanie wpłynie na cały proces pasteryzacji. Ale i może go znacznie poprawić lub odwrotnie, może zepsuć całą pracę jeżeli coś źle zrobisz w początkowej fazie. Dlatego nasz poradnik powie ci jak zrobić kompot truskawkowy. Jak zrobić kompot truskawkowy w domu

Przygotowanie truskawek

Same truskawki, które zamierzasz ugotować, prawdopodobnie będą stanowić największą część udanego (lub nieudanego) wyniku twojej pracy.

Wybór truskawek wpłynie nie tylko na smak twojego kompotu, ale także na to, jak długo będzie on mógł być przechowywany.

Na kompot najlepsze domowe truskawkiDlatego do dżemów i kompotów należy wybierać tylko zdrowe i doskonale dojrzałe truskawki (bez truskawek niedojrzałych, przejrzałych i zepsutych).

Ogólnie zaleca się używanie truskawek, o których wiesz, skąd pochodzą (lub które zebrałeś sam lub od znajomych).

Kupione truskawki w supermarketach będą Cię drogo kosztować, a wynik pasteryzacji może ciebie zawieść.

Zazwyczaj zaleca się pasteryzowanie truskawek w dniu ich zebrania lub 1-2 dni później – zasada obowiązuje – im wcześniej tym lepiej.

Podczas selekcji, sortowania, przejrzyj truskawki w celu usunięcia z każdej truskawki łodyg i liści. W trakcie tego procesu staraj się czyścić truskawki bez ich uszkadzania, gdyż każde szkodzenie wpłynie negatywnie na wynik pasteryzacji.

Jeśli wszystkie truskawki zostały wyczyszczone i przygotowane, opłucz je dokładnie pod bieżącą zimną wodą.

Przygotowanie słoików do kompotów truskawkowych

Słoiki na kompoty kupisz albo w sklepie z akcesoriami kuchennymi, albo możesz użyć słoików z poprzedniego sezonu. Lub nawet użyć słoików pochodzących z innych produktów spożywczych – w tym przypadku jednak będziesz potrzebować ich więcej, bo słoiki z majonezów czy przecierów, itp. mają bardzo małą objętość.

Przygotowanie słoików na kompotyPodobnie jak truskawki, słoiki w których planujesz pasteryzować truskawki, muszą być idealnie czyste i wyparzone. To znaczy całkowicie wolne od zanieczyszczeń i bakterii.

Każdy źle umyty słoik może zepsuć truskawki i ostatecznie zrujnować całą pracę.

Do czyszczenia możesz używać różnych środków czyszczących, od klasycznego płynu do naczyń po ocet i tym podobne. Ważne jest, aby zachować niezbędne standardy higieny. I aby podczas czyszczenia słoików na kompot, rezultatem były idealnie umyte powierzchnie.

W tym momencie powinieneś mieć już wszystko gotowe do przygotowania naparu i późniejszej sterylizacji.

Krok 2

Przygotowanie naparu do kompotów truskawkowych

Tradycyjnie truskawki konserwujemy razem z naparem, ponieważ napar zawiera cukier, który posłuży jako doskonały konserwant truskawek. Dzięki czemu kompoty truskawkowe posłużą Ci naprawdę długo.

Jednak nie zawsze jest to konieczne. Dlatego oprócz prostego przepisu na napar przygotowaliśmy dla Ciebie również kilka „niestandardowych” procedur. Których możesz przestrzegać podczas przygotowania truskawek.

Napar z cukrem kryształem

Najbardziej tradycyjnym sposobem pasteryzacji truskawek jest użycie marynaty zawierającej kryształowy cukier.

závaraniny a jahodyDzięki cukrowi uda się zakonserwować truskawki na kompot i posłużą Ci bardzo długo, nawet do następnego sezonu. Ilość cukru w stosunku do wody to kwestia dość subiektywna, bo truskawki każdy lubi inaczej – jeden bardziej, a inny mniej słodkie.

Generalnie zaleca się stosowanie około 500g cukru kryształu na litr wody. Jednak w razie potrzeby można również użyć od 300g do 600g cukru na litr wody – w zależności od preferencji smakowych.

W zależności od wielkości słoików i preferencji dodaj tyle wody i cukru, ile będziesz potrzebować. Jeśli lubisz mniej słodkie dodaj jedynie 300g, a jeżeli bardzo słodkie dodaj 600g.

Wymieszaj te dwa składniki w jednym pojemniku rozpuszczaj cukier mieszając je stale podczas gotowania, aby cukier całkowicie się rozpuścił i nie przypalił na spodzie.

Przygotowane i oczyszczone truskawki włóż do dużego pojemnika lub garnka i zalej je naparem. I pozostaw na co najmniej 12 godzin (najlepiej cały dzień).

Uwaga: Zaleca się, aby napar truskawkowy stał tak długo, aby truskawki wypuściły do ​​niego sok. Dzięki czemu będzie trochę smaczniejszy, ale nie jest to warunek konieczny do wykonania.

Jeśli nie chcesz czekać (lub nie masz na to czasu), możesz wraz z naparem wlać truskawki bezpośrednio do słoików i samemu rozpocząć sterylizację.

Truskawki bez naparu

Drugą możliwością jest przygotowanie i obróbka truskawek bez użycia naparu czy zalewy cukrowej. W takim przypadku masz kilka opcji przygotowania truskawek w słoikach.

Pierwszą opcją jest po prostu dosłowne włożenie truskawek do słoików po brzegi i bardzo dokładne zamknięcie pokrywką. Konserwantem w tym przypadku jest sam sok truskawkowy, który zostanie uwolniony podczas sterylizacji w gorącej wodzie.

Uwaga: Ta metoda jest szczególnie odpowiednia dla diabetyków lub osób, które nie preferują słodzonych kompotów truskawkowych.

Drugą opcją jest dodanie tylko kilku łyżeczek cukru (w tym przypadku można użyć nie tylko cukru kryształowego – można też eksperymentować z cukrem pudrem lub nawet trzcinowym). Procedura jest bardzo prosta:

  1. Na dno każdego słoika wsyp około 1 – 2 łyżeczki cukru. Dodaj około pół słoika truskawek, ponownie dodaj 1 – 2 łyżeczki cukru i po brzegi dodaj truskawek.
  2. Ostatnią łyżeczkę cukru (lub trochę syropu) posyp wierzch truskawek i dokładnie zamknij każdy słoik.
  3. W tym przypadku wynikiem będzie nieco słodszy kompot, w którym będziesz mieć pewność, że cukier posłuży jako dobry konserwant truskawek.

Trzecią opcją jest dodanie 1 łyżeczki soli do każdego słoika truskawek. Chociaż może się to wydawać zaskakujące, w tym przypadku sól posłuży jako środek zmuszający truskawki do wypuszczenia i oddania własnego cukru. Dzięki czemu kompot smakuje bardziej naturalnie.

Mała rada: Jeśli nie wiesz, jaką metodę wybrać. Lub nie masz doświadczenia w przetwarzaniu truskawek na słoiki, to wypróbuj różne kombinacje. Zacznij sam eksperymentować.

Każdy ma swoje preferencje, według których lubi kompoty i dżemy truskawkowe. Dlatego spróbuj do niektórych słoików dodać napar z cukru. A do innych tylko cukier, lub zostaw niektóre słoiki z truskawkami całkowicie bez cukru. Wtedy przekonasz się, jaki rodzaj pasteryzacji będzie Ci najbardziej odpowiadał w przyszłości. Wtedy będziesz wiedzieć jak zrobić kompot truskawkowy swoimi metodami.

Pasteryzacja truskawek na zimę

Krok 3

Pasteryzacja słoików z kompotem truskawkowym

W tym momencie powinieneś mieć wszystkie słoiki z truskawkami gotowe i szczelnie zamknięte. Upewnij się, że każdy słoik jest wypełniona po brzegi. Lub że w słoikach nie ma zbyt dużo wolnej przestrzeni – może to wpłynąć na trwałość truskawek.

Mała rada: jeśli obawiasz się, że przesadziłeś z cukrem, możesz dodać do słoików szczyptę kwasku cytrynowego, co może znacznie obniżyć słodycz kompotów.

Proces konserwacji kompotów

Sterylizacja czy pasteryzacjaGotowanie truskawek w garnku to jeden z bardziej tradycyjnych sposobów pasteryzacji truskawek. Po prostu zacznij umieszczać słoiki obok siebie w garnku (ale pozostaw między nimi odstęp około 1 cm) i wlej między butelki czystą wodą po brzeg garnka.

Następnie garnek z wodą i słoikami podgrzej do temperatury 85 – 90 ° C. Pozwól truskawkom wysterylizować się w nim przez około 10 – 15 minut.

Uwaga: To, jak długo faktycznie należy gotować słoiki, zależy przede wszystkim od ich wielkości. Objętość słoików – czyli te większe (które mają pojemność około 1 litra) można gotować jeszcze dłużej i odwrotnie, mniejsze słoiki z kompotem powinny gotować się krócej.

Pasteryzacja w piekarniku

Truskawki na dżemyDrugą sprawdzoną alternatywą jest gotowanie truskawek w piekarniku na głębokim talerzu lub w brytfannie. W pierwszej kolejności wyłóż talerz czy brytfannę szmatką. Zalej około 2 do 3 centymetrów wody i na koniec(lub dopiero po włożeniu do piekarnika). Włóż do niego poszczególne słoiki (upewnij się, że jest między nimi wystarczający odstęp – ok. 1 – 1, 5 centymetrów.  Wysoka temperatura w piekarniku może rozbić szkło na butelkach, gdy butelki stykają się ze sobą).

Ustaw piekarnik na ok. 160-180 ° C i pozwól truskawkom gotować się w nim przez ok. 30-50 minut.

Jak nagle zauważasz, że twoje butelki się gotują. I widzisz iż tworzą się w nich bąbelki, wyłącz piekarnik i wyjmij słoiki.

W przypadku truskawek, które nie mają naparu, będziesz wiedzieć, czy pasteryzacja działa w zależności od tego, czy wypuszczają sok, czy nie.

Gotuj takie truskawki, aż wypuszczą sok.

Uwaga: Gotując truskawki w piekarniku, stosunkowo trudno jest określić dokładny czas i temperaturę, w których należy je gotować. Piekarnik w każdym gospodarstwie domowym jest trochę inny, przez co nie pozostaje Ci nic innego jak samemu obserwować dokładną i odpowiednią temperaturę i czas gotowania.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się gotować truskawki w garnku czy piekarniku, rezultatem powinny być wysterylizowane kompoty. Które wyjmij z pojemnika i odwróć do góry dnem.

W tym momencie w grę wchodzi ostateczna kontrola i przechowywanie gotowych kompotów truskawkowych.

Krok 4

Kontrola jakości oraz przechowywanie kompotów truskawkowych

Natychmiast po wyjęciu i odwróceniu słoików sprawdź każdy kompot pod kątem wycieków. By to zrobić odłóż słoik wieczkiem do dołu. Jeśli cieknie odłóż złe cieknące na bok, ponieważ nie nadaje się do przechowywania.

Pozostałe zakonserwowane słoiki pozostaw odwrócone i przykryte szmatką na około 4-6 godzin (do całkowitego ostygnięcia).

Zaleca się od czasu do czasu potrząsnąć każdym słoikiem. Po to by poszczególne truskawki się poluzowały i nie sklejały ze sobą.

Po oględzinach i schłodzeniu czas na ich przechowywanie. Kompoty truskawkowe przechowuj w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu.

W żadnym wypadku nie należy ich wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ani przechowywać w zbyt wysokich lub zbyt niskich temperaturach.

Najlepszym miejscem jest po prostu spiżarnia, przechowalnia czy piwnica, w której trzymasz również inne rodzaje kompotów, warzyw i owoców.

Przechowywanie kompotów truskawkowych

Podobnie jak inne rodzaje dżemów i kompotów, gotowane truskawki oprócz wiedzy wymagają pewnego doświadczenia i umiejętności.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z truskawkami – nie rozpaczaj. Z biegiem czasu wypracujesz własną metodę i sposoby efektywnego pasteryzowania truskawek. Ostatecznie to zależy od ciebie i twoich preferencji w tym procesie.

Niektórzy ludzie mogą mieć inne procedury lub używać innych składników niż ty – każdy po prostu inaczej lubi swoje kompoty.

Jeśli masz już swoje sprawdzone metody i procedury jak przygotować kompot truskawkowy, według których postępujesz, nie wahaj się i podziel się nimi z nami w komentarzach pod artykułem!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button