Jak doszło do powstania roweru?
W tym artykule przybliżymy Wam historię powstania roweru. Minęły wieki, zanim rowery przebyły drogę od pierwszych koncepcji do tego, czym są dzisiaj. Dlatego dziś przychodzimy do Was z artykułem, w którym opiszemy krok po kroku, jak powstawał rower.
Historia roweru
Historia rowerów jest bardzo długa i ciekawa. Pierwsze rowery były wykonane z drewna, z którego robiono również koła bez opon. Pierwsze rowery były więc bardzo niewygodne i minęło wiele lat, zanim ludzie dysponowali technologią, która pozwoliła uczynić z roweru powszechnie akceptowany środek transportu.
Zacznijmy więc od tego, kto wymyślił rower i jak doszło do jego powstania.
Ewolucja roweru
Kiedy powstał pierwszy rower?
Istnieje wiele opowieści o tym, kto i jak dokładnie wynalazł rower.
W całej historii możemy znaleźć wzmianki o środku transportu napędzanym przez człowieka na długo zanim stał się on popularny.
Cztery wieki później, w 1813 roku, niemiecki wynalazca Karl von Drais również stworzył czterokołową wersję roweru, ale cztery lata później wymyślił pierwszą wersję dwukołową. Rower ten nie miał pedałów, a stopy kolarza odbijały się od ziemi.
Ten pojazd bardziej przypominał „bujaczek” dla dzieci niż klasyczny rower. Jednak ta wersja roweru była podobno bardzo niebezpieczna, trudna w obsłudze i ważyła około 23 kg. Uważa się, że ten rower jest pierwszym, który odniósł sukces komercyjny. Karl von Drais sprowadził go do Anglii i Francji, gdzie zaczął się dobrze sprzedawać.
Po kilku latach jednak wprowadzono zakaz jazdy rowerem po chodnikach ze względu na kolizje z pieszymi. Po kilku latach rowery te przestały być popularne.
Pierwsze rowery z pedałami
Svoj názov dostal presne kvôli rozdielnosti kolies, Penny a Farthing boli rozdielne mince používané v tej dobe v Anglicku.
Pierwszy rower z pedałami powstał dopiero około 1860 roku. Były to najczęściej rowery z pedałami umieszczonymi bezpośrednio na przednim kole.
W tych latach opracowano kilka kształtów, takich jak welocyped – z przednimi i tylnymi kołami o mniej więcej tej samej wielkości. Ale były też dziwne kształty rowerów, jak na przykład „„Penny Farthing” – tzw. bicykl. Jest to typowy stary rower, który jest bardzo wysoki i ma ogromne przednie koło.
Swoją nazwę otrzymał właśnie z powodu różnicy w kołach, „penny” i „farthing” były różnymi monetami używanymi w ówczesnej Anglii.
Kiedy pojawił się pierwszy bezpieczny rower
Dopiero w 1885 roku powstał rower o jakże intuicyjnej nazwie „bezpieczny rower”, a jego autorem był John Kemp Starley.
Był on znów nieco bardziej podobny do dzisiejszej wersji rowerów, gdyż wykorzystywał pedały w środku roweru oraz łańcuch do napędu tylnego koła.
Kiedy wynaleziono rower dla kobiet
Później, w 1894 roku, wynaleziono pierwszy rower dla kobiet, nazwany „Betty Bloomer”. Został zbudowany tak, aby umożliwić kobietom jazdę w spódnicy.
Wraz z upływem lat zaczęto produkować kolejne typy i marki rowerów. W latach 20. wyprodukowano również pierwszy rower i trójkołowiec dla dzieci.
W 1930 roku wynaleziono również widelec sprężynowy, który miał absorbować wstrząsy i uczynić rower bardziej wytrzymałym, aby mógł być używany przez młodych ludzi. To później doprowadziło do powstania nowoczesnych amortyzatorów, które są dziś stosowane w rowerach górskich.
Od tego czasu liczba rowerów na drogach tylko wzrosła, a wraz z nią liczba typów rowerów. Jednak najbardziej znaczące są lata siedemdziesiąte, ponieważ to właśnie wtedy wiele osób zaczęło postrzegać rower jako rodzaj transportu, który jest dobry dla zdrowia.
To właśnie wtedy zaczęły pojawiać się nowe, bardziej aerodynamiczne kształty rowerów szosowych, a następnie BMX i pierwsze rowery górskie.
Teraźniejszość i przyszłość roweru
Popularność rowerów jest w dzisiejszych czasach ogromna. W wielu krajach, takich jak Holandia czy Dania, rowerzyści są bardzo promowani w miastach, ponieważ zmniejszają liczbę samochodów.
Dlatego na wszystkich bardziej ruchliwych ulicach budowane są długie ścieżki rowerowe, z sygnalizacją świetlną i pasami do skrętu zbudowanymi dla bezpieczeństwa.
Ze względu na swoją ogromną popularność, producenci rowerów znajdują się niemal w każdym kraju na świecie, dzięki czemu na całym świecie produkuje się ponad 100 milionów sztuk rocznie.
Obecnie możemy również zauważyć bardzo wąską specjalizację rowerów. Na przykład w samej kategorii rowerów górskich możemy znaleźć wiele podkategorii.
Rowery z napędem elektrycznym
Dziś rowery elektryczne to osobny rozdział. Jeśli chodzi o e-rowery, to już dziś na rynku są takie, które ważą zaledwie kilogram lub dwa więcej niż rowery bez dodatkowego napędu.
Eksperci widzą w tej technologii przyszłość dzisiejszego kolarstwa, a im lepsza technologia, tym szybciej będą się rozwijać e-rowery. Dlatego bardzo trudno jest przewidzieć, jakimi rowerami będzie się jeździć za 10-20 lat.
Czy masz więcej informacji o ważnych wynalazkach, które przyczyniły się do tego, że rower jest taki, jaki jest dzisiaj? A może odważysz się przewidzieć, jak będzie wyglądał rower za 20 lat?
Podziel się swoimi przemyśleniami z innymi w komentarzach poniżej.