Rower

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

W tym artykule dowiesz się jak zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą. Rowery są kradzione wszędzie i cały czas. Powodem jest to, że niektóre z nich są bardzo drogie, a bardzo łatwo jest zabrać rower w inne miejsce i tam go sprzedać. Należy również zaznaczyć, że nie da się zabezpieczyć roweru w stu procentach, ponieważ zawsze znajdzie się sposób na pokonanie zabezpieczeń i blokad. Podczas zabezpieczania roweru na wypadek kradzieży, Twoim głównym celem jest utrudnienie kradzieży, odstraszenie złodziei lub wydłużenie czasu, którego potrzebują, aby go ukraść.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą

Jak ochronić swój rower za pomocą dobrego zamka rowerowego

Istnieje wiele zamków i wiele funkcji, które posiadają. Przede wszystkim zamek powinien być zdecydowanie odporny na rdzę, ponieważ słaby zardzewiały zamek bardzo łatwo przeciąć.

Z reguły im grubszy zamek, tym bardziej bezpieczny. Zamki rurowe i składane są zazwyczaj bardziej bezpieczne niż zamki łańcuchowe.

Co do rurek, to najlepiej, żeby nie były okrągłe, tylko kwadratowe, co bardzo utrudni ich przecięcie.

Bardzo ważną dodatkową cechą zamka jest to, czy można zablokować rower w wielu miejscach. Odbywa się to za pomocą „przedłużek” zamków, które są w zasadzie długimi metalowymi kablami.

Końce tych kabli trzeba przymocować do zamka głównego i owinąć nimi koła. Koła mają niekiedy drogie piasty, szprychy, obręcze, a nawet opony, co czyni koła jednym z najdroższych elementów w rowerze. Dlatego zawsze powinieneś trzymać je zapięte razem z ramą.

Jeśli zainwestujesz w droższe zamki, upewnij się, że są one również kwasoodporne. Ponadto wiele lepszych zamków posiada zabezpieczenie przed wyłamaniem zamka oraz przed odblokowaniem za pomocą klucza.

Ogólnie rzecz biorąc, grubsze zamki, a także na przykład zamki łańcuchowe owinięte materiałem, będą odporne na zamrożenie przez azot i późniejsze złamanie.

zamki na rower

Jak można zniszczyć zamek rowerowy

Prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem na kradzież roweru jest użycie dużej pary nożyc do metalu. W ten sposób złodziej bez problemu przebije się przez cienkie kable i cienkie łańcuchy.

Dlatego zawsze zaopatrz się w grubszy zamek, aby zapobiec temu podstawowemu przełamaniu zabezpieczenia.

Ciekawym pomysłem są też nowe opcje obrotomierza. W aplikacji mobilnej można włączyć alarm, a jeśli rower ruszy bez wyłączenia alarmu, prędkościomierz zacznie wydawać głośny dźwięk, co może odstraszyć złodzieja.

Cena zamka rowerowego

Z reguły im lepszy zamek, tym wyższa cena. Cenę blokady powinieneś oszacować w zależności od tego, jak drogi jest rower, który chcesz zabezpieczyć.

Zupełnie bez sensu jest kupowanie najlepszej blokady do starego roweru, gdzie prawdopodobieństwo kradzieży jest mniejsze.

Jeśli jednak jesteś zapalonym rowerzystą, a twój rower kosztował kilka tysięcy euro, upewnij się, że masz odpowiednią blokadę, ponieważ twój rower przyciągnie złodziei.

Waga zamka

Istnieją różne rodzaje zamków, które pasują do różnych okazji. Pierwszy scenariusz to sytuacja, gdy mieszkasz w bloku i zamykasz rower we wspólnej piwnicy lub gdy musisz zaparkować rower w miejscu publicznym przy domu.

Na takie okazje najlepiej użyć mocnego i bardzo ciężkiego zamka, który zostawiamy w domu, gdy wychodzimy z rowerem. Zamki te są bardzo niewygodne do noszenia przy sobie, ale zapewnią Ci najwyższą ochronę w domu.

W pierwszej kolejności nie można polegać na zamku, ale na swoich umiejętnościach zamknięcia roweru w dobry sposób i w odpowiednim miejscu.

Jak chronić swój rower, wybierając dobre miejsce i sposób blokady

Odejście od roweru na kilka sekund

ochrona roweru przed kradzieżąPrzede wszystkim należy zaznaczyć, że zwłaszcza droższe rowery powinny być zawsze zamknięte na klucz, nawet jeśli od roweru dzieli nas tylko kilka sekund.

Jeśli nie masz przy sobie blokady, a musisz się na chwilę oddalić, wrzuć rower na najlżejszy możliwy bieg, obróć  kierownicę o 180 stopni i zapnij pasek na kask na tylnym kole. Ale rób to tylko w skrajnie nagłych przypadkach, bo na taki rower zawsze bardzo łatwo wsiąść i uciec.

Istnieje wiele przypadków kradzieży rowerów tuż pod nosem rowerzysty, dlatego zawsze staraj się zabezpieczyć rower zamkiem.

Blokada na dłuższy czas

Ważnym sposobem ochrony roweru jest zostawianie go przy ruchliwej ulicy. Uniemożliwi to złodziejom użycie zaawansowanych narzędzi, takich jak nożyczki, kwas czy szlifierka. Jeszcze lepiej postaw go gdzieś, gdzie w pobliżu siedzą i odpoczywają ludzie.

Osoby, które się nie poruszają, mają większe szanse na zauważenie podejrzanych zachowań w okolicy Twojego roweru. To, co również zawsze odstraszy złodziei, to zaparkowanie roweru w polu widzenia widocznej kamery.

Złe miejsca do parkowania roweru to na przykład boczne ulice, po których nie chodzi tak wielu ludzi, ponieważ dają one złodziejom więcej czasu na kradzież. Zaskakująco niebezpiecznymi miejscami są duże wspólne parkingi rowerowe.

Złodzieje potrafią być bardzo przebiegli w takich miejscach, a jeśli wokół Twojego roweru są inni, to da mu to dobrą osłonę, aby nikt nie zauważył używanych przez niego narzędzi.

Brutalna prawda jest taka, że jeśli musisz zaparkować tam rower, musisz odstraszyć złodzieja od swojego roweru i pozwolić mu skupić się na innym. Używanie mocnych zamków, blokowanie wielu części roweru i parkowanie pod kamerą dokładnie to zrobi.

Sposób mocowania roweru

Najlepszym miejscem do zamontowania roweru jest solidna poręcz. Da Ci to więcej punktów styku, dzięki czemu będziesz mógł zabezpieczyć zarówno ramę, jak i koła.

Zawsze mocuj zamek wysoko od ziemi. Jeśli położysz go na ziemi, dajesz złodziejowi szansę na oparcie się o nożyce czy szlifierkę i ułatwiasz mu pracę.

Należy również bardzo uważać na to, aby tak zablokować rower, aby nie spadł i nie zarysował lub nie uszkodził innych rowerów. Jeśli masz tylko jeden zamek bez przedłużek, zablokuj razem ramę i obręcz tylnego koła.

Co robić po kradzieży roweru

Przede wszystkim natychmiast rozejrzyj się, czy złodziej nie jest jeszcze w pobliżu. Zadzwoń na policję i podaj dokładny opis roweru lub jego zdjęcie.

Profesjonalni złodzieje zawsze wywiozą rower do innego miasta lub również przerobią rower, abyś go nie rozpoznał. Jeśli dziś kupisz rower z lepszej firmy, to przyjdzie on z papierami własności, na których będzie też napisany numer seryjny ramy. Numer seryjny jest unikalny i po nim będziesz mógł zidentyfikować swój rower.

Kolejnym krokiem będzie jak najszybsze zamieszczenie zdjęć i opisu roweru na grupach społecznościowych. Na przykład istnieją specjalne grupy na Facebooku, w których ludzie zamieszczają rzeczy, które zostały im skradzione, aby ludzie mogli je zauważyć na ulicy i zgłosić.

Zamieść również zdjęcia roweru na najpopularniejszych bazarach internetowych z opisem, że został Ci skradziony. Możesz nawet sam poszukać swojego roweru na bazarach, aby sprawdzić, czy złodziej nie próbuje go sprzedać.

Etyka podczas kupowania roweru

Czasami kuszące jest kupowanie rowerów na bazarach w niewiarygodnie dobrych cenach. Pamiętaj jednak, że w ten sposób możesz narazić się na poważne kłopoty z policją. Jest to również całkowicie niemoralne, a jeśli jesteś zapalonym rowerzystą, zrozumiesz frustrację, jaką może wywołać u kogoś kradzież roweru. Dlatego w przypadku rozpoznania, że rower został skradziony, zawsze należy zgłosić taką osobę na policję. Następnym razem to właśnie Twój rower może zostać skradziony przez tę samą osobę.

Czy masz więcej wskazówek, jak chronić swój rower przed kradzieżą? A może skradziono Ci rower?

Możesz doradzić innym i podzielić się swoimi doświadczeniami w komentarzach pod artykułem.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button