Jak bezpiecznie jeździć na rowerze podczas upału?
W tym artykule dowiesz się, jak jeździć na rowerze w upały. Żadna ekstremalna pogoda, w tym upał, nigdy nie odstraszy prawdziwego rowerzysty. Jazda w trudnej pogodzie może bardzo popchnąć Cię do przodu, a także może być ciekawym wyzwaniem. Trzeba jednak uważać, by nie podejmować niepotrzebnego ryzyka. Jazda na rowerze w upale niesie ze sobą ryzyko, którego nie spotkasz w normalnych warunkach, dlatego musisz być dobrze przygotowany do jazdy. Dlatego proponujemy Wam proste i skuteczne wskazówki, jak jeździć na rowerze w upale, by było to przyjemniejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze.
Nawodnienie podczas jazdy rowerem w upale
Pierwszą najważniejszą zasadą, gdy chcemy jeździć na rowerze w upale jest oczywiście nawodnienie. Około 60 procent ludzkiego ciała stanowi woda, dlatego bardzo ważne jest jej regularne uzupełnianie. W ciągu kilku godzin jazdy przy wysokich temperaturach powietrza można zużyć więcej niż standardowa dzienna dawka wody.
Aby skutecznie się nawodnić, najlepiej używać wody, w której rozpuszczamy elektrolity. Są to suplementy diety, które zastępują substancje tracone podczas pocenia się. Substancje te pozwalają organizmowi na bardziej naturalne i efektywne wchłanianie wody. Są to przede wszystkim minerały, które są również wykorzystywane przez najlepszych sportowców na długie i wymagające treningi.
Dobrym pomysłem jest też wrzucenie do butelki kilku kostek lodu, gdy jest ciepło, ale wtedy należy zachować szczególną ostrożność i pić wodę wolniej, w mniejszych ilościach. Zależy to również od tego, jak bardzo jesteś przyzwyczajony do picia zimnych napojów.
Bardzo dobrą strategią jest planowanie trasy w zależności od źródeł wody. W górach i przy drogach jest wiele studni, źródeł czy restauracji, gdzie można uzupełnić wodę. Dzięki temu nie będziesz musiał nosić ze sobą tyle wody i będzie Ci łatwiej.
Ile wody trzeba wypić, gdy chcemy jeździć na rowerze w upale?
Wszystko zależy od długości trasy, temperatury powietrza i tego, jak bardzo pocisz się na rowerze. Niektórzy kolarze muszą wypić nawet dwa litry wody w ciągu kilku godzin, co jest normalnym dziennym spożyciem przeciętnego człowieka.
Mówiąc wprost – powinieneś unikać pragnienia, ponieważ jest to znak, że nie otrzymujesz tyle wody, ile potrzebujesz do prawidłowego funkcjonowania.
Uwaga na przegrzanie i udar cieplny
Ważne jest, abyś nauczył się rozpoznawać oznaki przegrzania. Nie jest trudno stwierdzić, że organizm jest przegrzany, ale czasami ludzie przypisują objawy innym przyczynom i przez to nie reagują na nie. Zawsze reaguj na te objawy obiektywnie i spróbuj sprawdzić, czy dany objaw pojawił się z innego powodu.
W najgorszym wypadku można spaść z roweru, co podczas jazdy na rowerze może być bardzo niebezpieczne. Twoje ciało z pewnością daje Ci sygnały, że potrzebuje ochłodzenia, a w interesie bezpieczeństwa nie należy tych sygnałów ignorować.
Oprócz siebie, powinieneś zwracać uwagę na oznaki przegrzania u przyjaciół i osób, z którymi jeździsz. Jeśli Twój pasażer wydaje się niezgrabny lub nadmiernie zmęczony podczas jazdy w upale, zapytaj go o opisane powyżej objawy.
Nigdy nie powinieneś być popychany do wysokiej wydajności przez przyjaciół, z którymi jeździsz, jeśli chodzi o jazdę w gorących warunkach. To dobrze, gdy popychacie się nawzajem do lepszych osiągnięć, ale zostawcie to na dni z chłodniejszą pogodą – w przeciwnym razie ryzykujecie kontuzję. Nigdy też nie wypychaj nikogo ponad jego siły w taką pogodę. Sama jazda w upale jest wymagająca, a co za tym idzie trzeba być bardziej rozważnym i pomagać sobie nawzajem.
Co zrobić w przypadku przegrzania na rowerze?
Jeśli po jeździe w upale poczujesz jeden lub więcej z opisanych objawów, zjedź w bezpieczne miejsce i odpocznij. Oczywiście zatrzymanie się w cieniu jest idealnym rozwiązaniem. Delikatnie polej siebie wodą, jak najwięcej na szyi, całe ramiona i twarz.
W przypadku, gdy naprawdę przesadziłeś, dla bezpieczeństwa zadzwoń pod numer 112, gdzie dokładnie doradzą Ci, co robić lub podadzą leczenie uzupełniające.
Nigdy nie jest wstydem poproszenie kolegów, żeby na ciebie chwilę poczekali. Każdy rowerzysta jest czasem w lepszej lub gorszej formie i prawie zawsze będzie potrzeba, aby jeden z was nie jechał na pełnym gazie. Twoja forma powinna przychodzić stopniowo i automatycznie zgodnie z wcześniejszym treningiem, nie zależy od tego jak bardzo się starasz w danym momencie. Jeśli przesadzisz, to twoi kumple będą musieli się tobą zająć, co zatrzyma ich na znacznie dłużej niż normalna przerwa.
W przypadku, gdy chcesz się rozdzielić, ustalcie miejsce spotkania, nigdy nie będzie różnicy większej niż kilka minut podczas jazdy na rowerze, w ten sposób nie musisz się martwić o długie oczekiwanie na ciebie przez pozostałych.
Jak zapobiegać przegrzaniu na rowerze?
Najważniejsze, aby stopniowo przyzwyczajać się do upałów. Nie jest dobrze wybierać się na długą przejażdżkę w wysokich temperaturach po długim okresie bezczynności na rowerze. Twoje ciało powinno stopniowo przyzwyczajać się do ciepła, a jeśli wykonałeś kilka krótszych przejażdżek w ciepłych warunkach, będziesz bardziej przygotowany na dłuższą trasę. Tak czy inaczej jednak, na pewno nie należy przesadzać z długością i trudnością.
Dobre zaplanowanie trasy będzie miało duży wpływ na to, czy jazda będzie przyjemna i możliwa do zrealizowania. Najlepiej jeździć po lesie lub w miejscach, gdzie będzie dużo cienia, albo będą odcinki z cieniem, w których będzie można odpocząć i się ochłodzić.
Zdecydowanie nie planuj długiej trasy w otwartym słońcu, gdzie nie będziesz mógł odpocząć w cieniu. Zaplanuj też trasę zgodnie z tym, gdzie znajdują się źródła wody, takie jak studnie czy restauracje.
Opalanie się na rowerze
W lecie zawsze warto stosować krem do opalania. Główne części ciała, które są najbardziej narażone na działanie słońca to szyja, uszy, twarz i ręce. Jeśli nosisz letnie ubrania z bardzo cienkich tkanin, słońce może przez nie przenikać i opalać zakryte części ciała, takie jak plecy czy uda. Jeśli tak jest, upewnij się, że pokryjesz również te części.
Jeśli jest to Twoja pierwsza jazda w ostrym słońcu i nie jesteś jeszcze wystarczająco opalony, powinieneś nałożyć jak najwięcej kremu z filtrem. Jeśli dobrze się opalisz, unikniesz czerwonej opalenizny, która może sprawić, że na kilka dni przestaniesz jeździć na rowerze i przebywać na słońcu. Jednak „kolarskiej opalenizny” chyba nie da się uniknąć, zwłaszcza jeśli nie jesteś opalony już przed jazdą.
Na dłuższe trasy zabierz ze sobą krem z filtrem przeciwsłonecznym. Kiedy się spocisz, balsam zmyje się ze skóry, wystawiając ją na działanie promieni słonecznych i czyniąc ją bardziej podatną na oparzenia słoneczne. Powtórz, nakładając najpierw krem z filtrem na twarz i szyję, a następnie na wszelkie inne części ciała, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych.
Jak się ubrać na rower latem?
Niezależnie od tego, czy wychodzisz w deszczu, czy w gorących warunkach, zawsze zakładaj kask. Dzięki osłonie pomoże Ci to również przed poparzeniami słonecznymi i oparzeniami twarzy na słońcu.
Jeśli często jeździsz w upale, rozważ zakup specjalnego kasku na gorące warunki, który jest znacznie lepiej wentylowany. Kaski te są aerodynamicznie zaprojektowane tak, aby przepływ powietrza komfortowo chłodził całą głowę podczas jazdy.
Na wierzch załóż krótką koszulkę z jasnego materiału. Specjalnie przewiewne koszulki na upały można obecnie kupić bardzo tanio, a będzie Ci w nich znacznie wygodniej niż w klasycznej bawełnianej koszulce. Na dolne partie ciała preferuj krótkie spodenki, również najlepiej z cienkiej tkaniny.
Jeśli chodzi o obuwie, nigdy nie zakładaj klapek na rower. Nawet w upalne dni idealnie sprawdzają się buty kolarskie lub takie, które mocno trzymają się stopy.
Gdy chcemy jeździć na rowerze w upale, warto też rozważyć założenie rękawiczek. Ich zaletą jest np. ochrona przed otarciami dłoni podczas upadku, ale także lepsze trzymanie się kierownicy. W upale dłonie będą się pocić i będziesz musiał mocniej chwytać kierownicę, co spowoduje większy ból w dłoniach. Można to jednak zrekompensować kupując dobrej jakości, miękkie chwyty (gripy) rowerowe.
Co zrobić po jeździe na rowerze w upale?
Po jeździe na rowerze w upale dobrze jest się ochłodzić zimnym prysznicem. To jeszcze lepiej pomoże Ci w walce z bolesnością mięśni następnego dnia. Dla bezpieczeństwa schładzaj się stopniowo, nie wskakuj od razu pod strumień lodowatej wody.
Letnia jazda na rowerze może być bardzo ciężka dla organizmu. Dlatego Twój organizm będzie potrzebował wszystkich niezbędnych substancji do regeneracji. Pamiętaj, aby po jeździe uzupełnić płyny, witaminy i białko. Miło jest też, po ochłodzeniu się od wewnątrz lodami lub zimnym napojem, schłodzić się na zewnątrz.
Przeczytaj również artykuły:
Ogólne porady dotyczące jazdy na rowerze w upale
Gdy chcesz jeździć na rowerze latem, jest kilka szczególnych rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę. Jeśli temperatury będą zbyt wysokie, asfalt na drogach może się topić. Takie „kałuże” są zazwyczaj śliskie i łatwo na nich upaść. Zawsze należy zachować ostrożność, aby ich uniknąć.
W przypadku kolarstwa górskiego, zawsze rób długi odpoczynek przed zjazdem i uzupełniaj płyny. Zjazdy są zwykle szybkie i mniej bezpieczne, więc nie ma co ryzykować zawrotów głowy. Ale z krótkim odpoczynkiem i wodą oraz uzupełnieniem energii i bezpieczniejszą niż zwykle jazdą, nie trzeba się niczym przejmować i nadmiernie obawiać.
Przed dłuższą wyprawą lub wyścigiem w upale kilka dni wcześniej trzymaj się reżimu picia, jedz dużo owoców i warzyw, a także stopniowo przygotowuj się do upału np. poprzez opalanie lub krótsze przejażdżki w słońcu.
Jeśli naprawdę nie lubisz jeździć na rowerze w upale, dobrym pomysłem są na przykład poranne, wieczorne, a nawet nocne przejażdżki rowerowe. W takim przypadku podczas najgorszych upałów można zachować chłód w domu i nie trzeba podejmować ryzyka przegrzania i poparzenia, a jednocześnie poprawić swoją formę.
Czy masz jakieś wskazówki dotyczące jazdy na rowerze podczas upału?
Albo porady jak zregenerować się po jeździe na rowerze w upale?
Podziel się swoimi radami z innymi w komentarzach poniżej…