W jaki sposób wybrać kask rowerowy?
W kolejnych wersach dowiesz się, jak wybrać kask rowerowy. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie kasku, dlatego proces wyboru jest zazwyczaj długi. Postaramy się jednak wszystko wyjaśnić i uprościć, abyś mógł wejść do sklepu i wyjść z niego z kaskiem, w którym będzie Ci najwygodniej.
Ogólne zasady dotyczące wyboru kasku rowerowego
Jest kilka zasad, którymi należy się kierować przy wyborze kasku rowerowego.
Wybór kasku rowerowego online i w sklepie stacjonarnym
Kask można kupić zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym. Jednak zdecydowanie zalecamy zakup kasku w sklepie stacjonarnym po jego przymierzeniu.
Jeśli kask, który chcesz, jest znacznie tańszy online, nadal zalecamy przyjście do sklepu najpierw, przymierzenie go i odnotowanie (zapamiętanie) dokładnego typu i rozmiaru, który pasuje do Ciebie.
Różni producenci robią różne kształty kasków, więc najlepiej znaleźć swoją markę. Oczywiście towar zamówiony przez internet można zwrócić w ciągu 14 dni, ale w takich okolicznościach będziesz miał niepotrzebne problemy.
Rodzaje wyściółki kasku rowerowego i jej wymiana po upadku
Istnieją dwa podstawowe rodzaje materiałów, z których wykonuje się kaski rowerowe.
Najczęściej stosowanym materiałem jest rodzaj polistyrenu i kaski te mają oznaczenie IPS.
Takie kaski rowerowe są zazwyczaj tańsze, a wcale nie są mniej bezpieczne. Jedyna różnica polega na tym, że materiał ten po silnym zderzeniu odkształca się amortyzując uderzenie, ale nie wraca do swojego kształtu.
Dlatego wszyscy producenci, w ramach bezpieczeństwa, zalecają wymianę kasku rowerowego na nowy po silnym uderzeniu, ponieważ nie będzie on tak skuteczny w amortyzowaniu kolejnych uderzeń. Wiele firm oferuje nawet programy wymiany, w ramach których po kolizji otrzymujesz ten sam kask w znacznie tańszej cenie.
Drugi materiał nosi oznaczenie IPP. Jedyną istotną różnicą jest to, że ten materiał jest elastyczny. W tym przypadku, nawet po mocniejszym uderzeniu, kask powróci do swojego kształtu i nadal będzie Cię chronił bez konieczności wymiany. Wadą kasku IPP jest to, że prawdopodobnie będzie on droższy niż kask rowerowy IPS.
System mocowania kasków rowerowych
Zdecydowanie zawsze polecamy zakup i wybór kasku rowerowego, który będzie posiadał system dokręcania. W większości przypadków na tylnej części kasku znajdziesz kółko, które będzie dokręcało lub luzowało kask na głowie.
Niesie to ze sobą niezliczone korzyści. Przede wszystkim zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo, a prawdopodobieństwo, że kask spadnie Ci z głowy podczas upadku jest znacznie mniejsze, jeśli możesz go łatwo i wygodnie dokręcić.
Dla bezpieczeństwa zalecamy wykonanie następującego testu. Załóż kask na głowę i wygodnie zaciśnij go za pomocą kółka, nie zapinając dolnego paska pod głową. Teraz pochyl się do przodu tak, aby głowa była zwrócona w dół. W tym przypadku kask powinien nadal pewnie trzymać się na głowie, nawet bez zapiętego paska.
Również takie kaski będą wygodniejsze i nie będą Cię denerwować, przemieszczając się na głowie podczas jazdy. Obecnie jednak prawie wszystkie kaski są wykonane w tym systemie.
Drogie czy tanie kaski rowerowe?
Dobra wiadomość jest taka, że w bardziej rozwiniętych rejonach świata, takich jak Europa, automatycznie wszędzie obowiązują wysokie standardy bezpieczeństwa dla kasków rowerowych.
Kask nie trafia na rynek bez przetestowania i spełnienia wszystkich przepisów. Dzięki temu, nawet jeśli kupisz tańszy kask, otrzymasz dobrą ochronę.
Ale są też zaawansowane systemy bezpieczeństwa, np. ochrona przed obracaniem się kasku podczas upadku. Jeśli chcesz czuć się pewniej na rowerze, nie ma nic złego w kupowaniu najbezpieczniejszych kasków.
Lepsze jakościowo i droższe kaski rowerowe
Dlaczego więc warto kupować drogie kaski rowerowe?
Odpowiedzi jest kilka, przede wszystkim chodzi o funkcje kasku. W niektórych kaskach możesz wybrać, czy chcesz mieć lepszą aerodynamikę czy lepszą wentylację, po prostu przesuwając plastikowy panel.
Inne kaski, na przykład, oferują części, które można dodać lub usunąć w zależności od rodzaju jazdy. Można na przykład w dość prosty sposób dodać osłonę podbródka i z normalnego kasku zrobić kask integralny, który będzie również chronił twarz przed uderzeniem w drzewo.
Waga kasku
Kolejnym czynnikiem, który dobrze jest wziąć pod uwagę, gdy chcemy wybrać kask rowerowy jest również jego waga. Generalnie im droższy kask kupisz, tym będzie on lżejszy, a bezpieczeństwo pozostanie takie samo.
Dużym trendem są obecnie kaski wykonane z włókna węglowego, które choć drogie są bardzo lekkie. To ostatecznie gwarantuje znacznie lepszy komfort i odczucia z jazdy.
Droższe kaski są zawsze dużo bardziej aerodynamiczne, co pozwala na jazdę z mniejszym oporem powietrza. Mają też lepszą wentylację, a powietrze będzie chłodzić całą głowę podczas jazdy w gorące dni.
Jest też zasada, że droższe kaski mają lepszy wygląd. Ale to zależy od osobistego gustu i na pewno uda Ci się znaleźć tańszy kask, który będzie na Tobie dobrze wyglądał.
Nie zalecamy jednak całkowitego zaniedbania wyglądu, ponieważ będziesz czuł się lepiej, gdy kask będzie lepiej do Ciebie pasował.
W jaką pogodę i przy jakiej temperaturze najczęściej jeździsz?
Pamiętaj, aby wybrać kask w oparciu o typowe miejsca i czas jazdy. Jeśli jeździsz głównie latem lub jesteś w bardziej tropikalnym kraju, wybierz kask na gorące warunki, ponieważ będzie doskonale wentylowany.
Kaski te będą również dobrze pasować z okularami przeciwsłonecznymi. Są też kaski przeciwdeszczowe, które nie przepuszczają wody i nie spływa ona po twarzy.
W przypadku, gdy jeździsz w zimnych warunkach, upewnij się, że kupiłeś specjalną cienką czapkę pod kask i spróbuj ją założyć. Są też specjalne kaski na zimne warunki.
Jeśli jeździsz głównie po ruchliwych drogach, warto wybrać kask rowerowy o jaskrawych kolorach, w którym będą Cię widzieć wszyscy użytkownicy dróg.
Jeśli zamierzasz jeździć zawodowo, czasami kask będzie wymagał dodatkowych certyfikatów, więc upewnij się, że wiesz, jakie są przepisy dotyczące zawodów, w których chcesz wziąć udział.
- Możesz być zainteresowany również tym: Jakie są rodzaje rowerów?
Jak dobrać kask do konkretnej dyscypliny kolarstwa
Kolarstwo szosowe
Jeśli jesteś miłośnikiem kolarstwa szosowego, pamiętaj, aby kupić kask z dobrą wentylacją.
Kolarstwo szosowe zazwyczaj nie jest aż tak niebezpieczne, więc lżejszy kask rowerowy będzie w porządku.
Kask do jazdy na XC (Cross-country)
Jeśli chodzi o dyscyplinę biegową, to tutaj będziesz potrzebował nieco większej ochrony, ale nadal bardzo dobrej wentylacji. Na trudnych podjazdach zdecydowanie pomoże chłodzenie głowy.
Kaski trailowe
Jeśli chodzi o jazdę na rowerze po szlaku, warto zaopatrzyć się w kask, który zapewnia większą ochronę. Są to kaski, które sięgają niżej np. chronią z tyłu i po bokach głowy.
Warto też zastanowić się, czy używamy tradycyjnych okularów przeciwsłonecznych, czy typu „narciarskiego”.
Jeśli używasz tego drugiego typu, upewnij się, że gogle dobrze przylegają do tylnej części kasku. W tej dyscyplinie nadal będzie potrzebna dobra wentylacja głowy.
Kaski na BMX
Kaski BMX nie oferują dobrej wentylacji, ponieważ nie spędzasz w nich długich okresów czasu. Przejażdżki są zazwyczaj bardzo krótkie i szybkie, a co za tym idzie, pomiędzy przejażdżkami można po prostu zdjąć kask z głowy.
Kaski te sięgają prawie do szyi z tyłu i bywają wykonane z wieloma rodzajami wyściółki. Dzieje się tak dlatego, że muszą one amortyzować silne uderzenia o betonowe powierzchnie np. w skate parkach.
Kaski do Enduro, Freeride, Downhill
Z pewnością najbezpieczniejsze są kaski pełnotwarzowe z osłoną podbródka. Nazywa się je albo integralnymi, albo – po angielsku – „fullface”.
Wykorzystywane są głównie do dyscyplin enduro, downhill i freeride. Do enduro trzeba jeszcze uwzględnić wentylację, bo w kasku będziesz pedałował pod górę. W tej dyscyplinie dużo używa się wspomnianych kasków, na które można założyć osłonę podbródka w zależności od tego, kiedy jest potrzebna.
Jeśli chodzi o freeride i downhill, to głównie będziesz forsował pod górę, więc kask będziesz woził w plecaku lub na kierownicy. Te kaski zapewnią największą ochronę ze wszystkich stron.
Dobrym pomysłem jest też założenie ochraniacza na szyję, ale to już bardzo indywidualna sprawa każdego kolarza.
Ochraniacze szyi od lat są tematem kontrowersyjnym, ponieważ chronią przed bardzo groźnymi złamaniami szyi, ale w zamian mogą złamać obojczyk nawet przy drobnych upadkach, kiedy bez ochraniacza szyi nie zostałby złamany. To temat, w którym najlepiej doradzą Ci profesjonaliści w specjalistycznych sklepach rowerowych.
Z jakimi markami kasków masz dobre i złe doświadczenia? Jakie masz zdanie na temat ochraniaczy na szyję?
Udziel rad innym w komentarzach pod artykułem.