elektronikaJak wyczyścić

Jak wyczyścić czajnik?

Od czasu do czasu należy wyczyścić czajnik z kamienia, który z czasem osadza się regularnie w czajniku. Chociaż jest to dość irytujące zjawisko należy je rozwiązać. Istnieje kilka sposobów czyszczenia czajnika, a my pokażemy kilka prostych, szybkich i dość skutecznych sposobów. Oto jak wyczyścić czajnik!

Jak wyczyścić czajnik

Jak wyczyścić czajnik z kamienia

W wielu gospodarstwach domowych kamień jest powszechnym faktem, który osadza się na wszystkich powierzchniach, z którymi styka się woda. Dotyczy to również czajnika, do którego regularnie nalewa się wodę o wyższej zawartości wapnia (jest to powszechne zjawisko w praktycznie każdej wodzie pitnej).

Problem powstaje, gdy duża ilość kamienia osadza się w czajniku, ponieważ wydłuża to czas potrzebny do zagotowania wody w czajniku.

Ponadto wapień może szybciej niszczyć elementy grzewcze, a tym samym skrócić jego żywotność. Nie wspominając o nieprzyjemnym uczuciu gdy kamień może dostać się z czajnika bezpośrednio do napoju.

Dlatego zaleca się dokładne czyszczenie czajnika od czasu do czasu, aby w ten sposób zapobiec wszystkim wyżej wymienionym problemom. Jak właściwie wyczyścić czajnik?

Jak wyczyścić czajnik

Czajnik można wyczyścić na kilka sposobów, od zwykłych tradycyjnych metod (takich jak czyszczenie za pomocą octu, kwasu cytrynowego, sody oczyszczonej lub nawet coca-coli). Do mniej tradycyjnych (takich jak specjalne chemiczne środki do usuwania kamienia).

Jeśli jesteś fanem naturalnych metod czyszczenia, koniecznie wypróbuj następujące metody czyszczenia czajnika.

Jak wyczyścić czajnik?

Jak wyczyścić czajnik octem

Ocet jest prawdopodobnie najczęstszym domowym środkiem czyszczącym powszechnie stosowanym w czajnikach. 8% kwas octowy może bardzo skutecznie i łatwo usunąć większość kamienia z czajnika.

Procedura jest naprawdę bardzo prosta: wlej ocet do środek czajnika i wlej resztę wody (innymi słowy w stosunku 1: 1).

Następnie włącz czajnik i doprowadź roztwór do temperatury wrzenia. Ze względu na wysoką temperaturę i roztwór octu do podgrzaniu wody kamień w czajniku zaczyna się stopniowo uwalniać.

Zwykle zaleca się pozostawienie roztworu na około 2-3 godziny, podczas których kamień zostanie uwolniony. Po schłodzeniu czajnika możesz w razie potrzeby użyć szczotki, aby usunąć wszelkie pozostałości nierozpuszczonego kamienia.

Na koniec wystarczy wylać roztwór i dokładnie przepłukać czajnik, aby usunąć resztki octu.

Wadą tej metody czyszczenia jest zarówno zapach (ocet nie pachnie zbyt mocno), jak i mniejsze ryzyko uszkodzenia spirali znajdującej się w czajniku. Na tej podstawie możesz także wypróbować następującą metodę.

Jak wyczyścić czajnik cytryną

Cytryna i kwasek cytrynowy są świetną alternatywą dla octu, ponieważ nie pozostawiają tak intensywnego zapachu. Są nieco mniej szkodliwe dla spirali w czajniku. Jednak ich główną wadą jest to, że nie jest tak skuteczna w porównaniu do octu.

Jednak w razie potrzeby kwasek cytrynowy może dobrze służyć podczas czyszczenia czajnika.

W ramach procedury rozpuść 4-5 dużych łyżek kwasku w niewielkiej ilości wody, którą wlejesz do czajnika i pozwól, aby roztwór działał na kamień przez około 1–2 godziny.

Następnie zalej roztwór czystą wodą do pełna, włącz czajnik i pozwól takiej wodzie się zagotować. W ten sposób kamień powinien się uwolnić.

Po zagotowaniu wody wylej zawartość czajnika i użyj szczotki, aby usunąć resztki kamienia, a na koniec dokładnie opłucz czajnik wodą. Ponieważ kwasek cytrynowy może nie mieć tak skutecznego działania jak ocet, konieczne może być powtórzenie tego procesu raz lub dwa razy.

Zaletą jest jednak to, że po czyszczeniu w kuchni nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu.

Czyszczenie czajnika sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona jest trzecim najczęściej stosowanym domowym środkiem czyszczącym, który można stosować do czyszczenia czajników z kamienia. Chociaż nie jest to bardzo skuteczna metoda, zdecydowanie może kosztować najmniej wysiłku w porównaniu do poprzednich metod.

Wsyp 1–3 łyżeczki sody do czajnika, do którego wlej wodę. Jeśli jest dużo kamienia to możesz (ale także nie musisz) zagotować wodę z sodą.

Ważne jest jednak, aby pozostawić taki roztwór w czajniku przez co najmniej kilka godzin (najlepiej całą noc). Na koniec po prostu wylej wodę z sodą i dokładnie opłucz czajnik.

Możesz również połączyć sodę z kilkoma łyżkami kwasu cytrynowego, aby uzyskać mocniejszy efekt, ale nigdy nie łącz octu z octem do pieczenia, ponieważ istnieje ryzyko spienienia wody z czajnika (ryzyko zniszczenia czajnika).

Jeśli czyszczenie czajnika sodą oczyszczoną nie działa, możesz spróbować ponownie.

Kilka wskazówek, jak wyczyścić kamień z czajnika

  • Nie wlewaj więcej wody do czajnika niż jest to potrzebne. Ponieważ osadza się w nim więcej kamienia (nie wspominając o zwiększonych wydatkach na prąd).
  • Jeśli w czajniku jest nadmiar wody, należy go wylać.
  • Dolewanie wody, a następnie podgrzanie jej w czajniku, przyspieszy osadzanie się wapnia,  kamienia w czajniku.
  • W niektórych przypadkach zaleca się wypróbowanie Coca-Coli jako środka do usuwania kamienia. Po prostu wlej colę do czajnika i pozwól jej działać przez kilka godzin (lub całą noc).
  • Jeśli żadna z powyższych metod czyszczenia ci nie pomoże, nie rozpaczaj. Istnieje niezliczona ilość środków chemicznych, które są przeznaczone do czyszczenia czajników i kamienia. W razie potrzeby możesz pobiec do najbliższego sklepu (lub do specjalistycznego zakładu elektrycznego) i kupić profesjonalny środek chemiczny.

Czyszczenie czajnika może być irytujące, ale konieczne i zajmie ci tylko minimum czasu. Jeśli dbasz o czajnik w domu i czyścisz go regularnie, może ci on służyć przez długi czas.

Jakie masz wrażenia z czyszczenia czajnika? Czy masz własne sposoby czyszczenia czajnika? Udostępnij je nam w komentarzach pod tym artykułem!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button