Przepisy kulinarne

Jak zrobić kompot borówkowy?

Planujesz zrobić przetwory z borówki w tym roku? Przetwory z borówki są procesem latem mającym miejsce latem. Kiedy każde gospodarstwo domowe chce przechowywać borówki na późniejsze i chłodniejsze okresy roku. W końcu kto nie chciałby mieć w domu wspaniałych borówek nawet zimą? W kolejnych wierszach przejdziemy przez ogólną procedurę, zgodnie z której dowiesz się jak zrobić kompot borówkowy ? Więc zróbmy to!

Jak zrobić kompot borówkowy

Jak zrobić kompot borówkowy? Oto co potrzebujesz:

  • Borówki (odmiana wysokiej jakości bez wad i zgniłych części)
  • Cukier (można użyć kryształu, ale także pudru)
  • Woda
  • Duży garnek, brytfanna i piekarnik
  • Słoiki z zakrętkami
  • Kwasek cytrynowy

Krok 1 – Przygotowanie do kompotu borówkowego

Zanim przystąpisz do samego procesu pasteryzacji owoców. To twoim priorytetem będzie przygotowanie borówek i ich przetworzenie, a także przygotowanie i czyszczenie słoików na przetwory.

W końcu jakość twoich produktów zależy od tych dwóch aspektów.

Przygotowanie borówek na kompot

Jak zrobić kompot borówkowy ?Przede wszystkim należy się dobrze przygotować przed pasteryzacją borówek do słoików. Jakość borówek może wpłynąć na ogólny wynik twoich wysiłków.

Borówki kupuj od znanego importera, unikaj sieci handlowych.

Zanim zaczniesz wsypywać zebrane borówki do słoików, dobrze je umyj w naczyniu z czystą wodą, a następnie osusz pod strumieniem zimnej wody. Ale nie pod zbyt mocnym strumieniem, nie chcesz uszkodzić owoców.

Podczas czyszczenia pamiętaj, aby usunąć wszelkie liście lub łodygi czy gałązki, które mogą do nich przykleić. Umyte i przygotowane w ten sposób borówki odłóż na bok i przystąp do przygotowywania słoików do gotowania.

Przygotowanie słoików na borówki

Przygotowanie jak zrobić kompot borówkowy ?Podobnie jak borówki, same słoiki mogą wpływać na jakość kompotu z owoców.

Dlatego należy bardzo dokładnie sprawdzić każdy słoik i zakrętki. Aby upewnić się, że są wystarczająco dobrze uszczelnione (w przeciwnym razie twoje borówki zepsują się z czasem).

Możesz użyć słoików z poprzedniego sezonu, lub kupić je w sklepie z przyborami kuchennymi.

Następnie należy przystąpić do dokładnego czyszczenia słoików i zakrętek. W tym przypadku bardzo ważna jest higiena i usuwanie wszelkich zabrudzeń czy bakterii. Dlatego polecamy sparzenie ich wrzątkiem.

Do czyszczenia słoików możesz użyć płynu do naczyń lub naturalnych środków czyszczących. Takich jak ocet lub kwasek cytrynowy. Po wyczyszczeniu i wypłukaniu słoików należy pozwolić im wyschnąć przez jakiś czas.

Przygotowanie naparu na kompot borówkowy

Napar na kompot borówkowy jest bardzo prosty. W większym pojemniku zmieszaj około 500g cukru na 1 litr wody. Możesz zmienić proporcje w zależności od tego, ile chcesz, aby kompot z borówek był słodki.

Będziesz musiał oszacować ilość marynaty z na podstawie ilości owoców, a także całkowitej objętości słoików.

Po wymieszaniu można naparu, zagotuj go, tak aby cukier całkowicie się w nim rozpuścił i nie przypalił.

Mała rada: Jeśli boisz się, że przesadziłeś z cukrem, możesz dodać trochę kwasku cytrynowego do słoików z owocami, co może zmniejszyć słodycz.

Borówki bez naparu

Napar do kompotuJeśli wolisz borówki we własnym soku bez naparu, możesz spróbować tej drugiej alternatywy.

Na dno każdego słoika wsyp około 1 – 2 łyżeczek cukru. Następnie wsyp do połowy słoika borówek, ponownie posyp 1-2 łyżeczkami cukru, wsyp borówki po brzegi i na koniec jeszcze raz posyp górę łyżeczką cukru.

Tak posypane borówki pozostają dobrze zakonserwowane i dzięki temperaturze wydzielają własny sok.

Mała rada: Jeśli masz ochotę poeksperymentować, możesz dodać do borówek około pół łyżeczki soli, dzięki czemu po zakonserwowaniu wydzielą znacznie więcej własnego soku i cukru.

Rezultatem powinny być dobre borówki z sokiem, które po prostu bardzo dobrze się zakonserwują. Teraz możesz rozpocząć sam proces pasteryzacji w wysokiej temperaturze.

Kompot borówkowy w domu

Krok 2 – Pasteryzacja przetworów

Gotowanie borówek można zrobić zarówno w garnku (do gotowania), jak i w piekarniku. W tej sekcji przyjrzymy się obu sposobom gotowania borówek.

Pasteryzacja borówek w garnku

Pasteryzacja w garnku to stosunkowo tradycyjna metoda sterylizacji stosowana w wielu gospodarstwach domowych od wielu lat.

borówki w słoikachWlej kilka centymetrów wody do garnka i zacznij umieszczać w nim pojedyncze zakręcone słoiki. Pozostaw około 1 – 2 cm odstępu między poszczególnymi słoikami.

Po napełnieniu garnka, dolewaj wodę aż po brzeg słoików tak, aby zostały one w niej dosłownie „utopione”.

Należy słoiki gotować w temperaturze ok. 90-100 ° C przez 20-30 minut. W zależności od wielkości słoików – duże 1 litrowe zamykają się dłużej niż te mniejsze.

Pod koniec tego czasu ostrożnie wyjmij wszystkie słoiki z garnka i umieść je blacie przykrytym szmatką (nie zapomnij użyć do tego rękawiczek). Słoiki muszą być położone dnem do góry.

Pasteryzacja borówek w piekarniku

Gotowanie borówek w piekarniku to druga najczęściej stosowana metoda sterylizacji.

Przede wszystkim wyłóż spód głębokiego talerza [może to być też brytfanna] szmatką. Wlej do niego około 1-2 cm wody i zacznij umieszczać w nim pojedyncze słoiki z borówkami. Ale zostaw około 2 cm między poszczególnymi słoikami tak, aby szkło nie pękło.

Włącz piekarnik i włóż do niego blachę na którą położysz tależ lub brytfannę.

kompoty domowe z borówekRozgrzej piekarnik do około 180 – 190 ° C, jak tylko osiągniesz tę temperaturę, obniż go do 80 – 90 stopni i pozostaw na około 15 – 20 minut.

Pod koniec tego czasu wyłącz piekarnik i ostrożnie (w rękawiczkach) zacznij wyciągać słoiki.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na jedną czy drugą metodę, wynikiem powinny być dobrze ugotowane borówki, które wystarczy sprawdzić i przechowywać w odpowiednim miejscu.

Krok 3 – Kontrola jakości oraz przechowywanie słoików

Najpierw sprawdź każdy słoik z owocami pod kątem przecieków przez nakrętkę. Odwróć wszystkie słoiki do góry dnem. Gdy jakaś przecieka – wtedy taki słoik będziesz musiał odstawić na bok, ponieważ borówki mogą szybko się zepsuć.

Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, a ugotowane borówki są schłodzone, przechowuj je wyłącznie w suchym, ciemnym i stosunkowo chłodnym miejscu bez światła słonecznego. Najlepiej w spiżarni lub piwnicy – krótko mówiąc, gdzie przyzwyczaisz się do przechowywania kompotów i przetworów.

Nie zapomnij od czasu do czasu sprawdzić, czy przetwory borówkowe nie są zepsute.

Przetwory z owoców i borówek

Gotowanie borówek w porównaniu z innymi owocami może nie być tak dużym problem, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W miarę upływu czasu i przy większej praktyce możesz gotować borówki znacznie lepiej i szybciej. Mamy nadzieje że z nami dowiedziałeś się jak zrobić kompot borówkowy ?

Jeśli masz już własne metody i procedury jak zrobić kompot borówkowy, według których przyzwyczaiłeś się do gotowania borówek, nie zapomnij podzielić się nimi z nami w komentarzach pod artykułem!

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button